יוסי מטיאס

וסי מטיאס הוא מתמטיקאי ומדען מחשב ישראלי, יזם ואיש היי-טק. פרופסור באוניברסיטת תל אביב וזוכה פרס גדל לשנת 2005. בשנת 2006 מונה לעמוד בראש מרכז המחקר והפיתוח של חברת גוגל בתל אביבוהוא כעת דירקטור בכיר ב-Google ומנכ"ל מרכז המחקר והפיתוח של גוגל בישראל.

יוסי מטיאס שירת כטייס בחיל האוויר הישראלי. הוא סיים תואר ראשון בהצטיינות מאוניברסיטת תל אביב (1985), תואר שני בהצטיינות ממכון ויצמן למדע (1987) בהנחיית עדי שמיר ותואר שלישי בהצטיינות מאוניברסיטת תל אביב (1992) בהנחיית עוזי וישקין. בין השנים 1992 ל-1997 היה חוקר במעבדות בל. משנת 1997 הוא חבר סגל בביה"ס למדעי המחשב באוניברסיטת תל-אביב. בין השנים 2004 ל-2006 היה מרצה אורח באוניברסיטת סטנפורד. בשנת 2006 מונה להקים ולהוביל את מרכז המחקר והפיתוח של גוגל בתל אביב, ומשנת 2009 הוא משמש כמנכ"ל מרכז המחקר והפיתוח של גוגל בישראל (תל אביב וחיפה).

בהנהגתו צמח מרכז גוגל הישראלי למקור חדשנות טכנולוגית בתחומים אסטרטגיים, עם מוצרים וטכנולוגיות בתחומי החיפוש (כ- Google Autocomplete ועוד), ניתוח וכריית מידע (כ-Google Trends ,Google Insights for Search,Google Visualizations ועוד), יישומים (כשיפורים ב-Gmail), תשתיות (כשיפור תעבורה ברשתות), YouTube (כ-Interactive Video ו-Contest platform), ועוד. מטיאס הכריז על שיתופי פעולה עם רשות העתיקות להעלאת צילומי המגילות הגנוזות לאינטרנט,‏[1] ועם יד ושם להעלאת תכנים לאינטרנט.‏

מטיאס חיבר למעלה ממאה מאמרים מדעיים ורשם למעלה מ-20 פטנטים. הוא זוכה פרס גדל (ביחד עם נגה אלון ומריו סגדי) לשנת 2005 במדעי המחשב, עבור עבודה בנושא אלגוריתמים יעילים לניתוח רצפי מידע. בשנת 2009 נבחר כ-ACM Fellow.